Rozdział I
Nazwa, teren działalności, siedziba władz i charakter prawny.
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej będący członkiem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (Societe Europeenne de Culture - w skrócie: S.E.C.) i z tego tytułu zwany w dalszej części statutu Polski Oddział S.E.C. § 2
Terenem działalności Polskiego Oddziału S.E.C. jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą m.st. Warszawa.
§ 3
Polski Oddział S.E.C. jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
§ 4
Polski Oddział S.E.C. może powoływać koła i sekcje.
§ 5
Polski Oddział S.E.C. używa pieczęci podłużnej o treści: Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej S.E.C. Warszawa. § 6
Polski Oddział S.E.C. opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków.
Rozdział II
Cele i środki działania
§ 7
Celem Polskiego Oddziału S.E.C. jest:
1.Utrzymywanie i rozwijanie stałych kontaktów z członkami oraz oddziałami wszystkich innych ośrodków S.E.C.
2.Utrzymywanie i rozwijanie łączności kulturalnej i towarzyskiej pomiędzy swoimi członkami.
3. Organizowanie wymiany doświadczeń ze specjalistami i twórcami w różnych dziedzinach kultury.
§ 8
Polski Oddział S.E.C. realizuje swoje cele przez:
1.Reprezentowanie polskiego środowiska kulturalnego na międzynarodowych zjazdach za granicą, branie udziału przez swych przedstawicieli w uroczystościach kulturalnych itp.
2.Przyjmowanie u siebie wybitnych działaczy kulturalnych przyjeżdżających w ramach wymiany kulturalnej.
3.Prowadzenie specjalistycznej biblioteki dla potrzeb swych członków, w której gromadzi także wszelkie wydawnictwa pomocnicze związane z celami stowarzyszenia.
4.Organizowanie odczytów. 5.Współpracę z innymi stowarzyszeniami o tym samym lub podobnym profilu działania w kraju i za granicą.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 9
1.Polski Oddział S.E.C. składa się z członków rzeczywistych. Członkiem rzeczywistym może być każdy pełnoletni polski artysta, uczony, twórca i działacz kultury. 2.Członka rzeczywistego przyjmuje Komitet Wykonawczy (Conseil Executif) S.E.C. z siedzibą w Wenecji, na wniosek Zarządu Polskiego Oddziału S.E.C. 3.Podstawą do zgłoszenia wniosku jest pisemna deklaracja osoby ubiegającej się o przyjęcie do Polskiego Oddziału S.E.C.
§ 10
Członek ma prawo do: 1.Czynnego i biernego wyboru do władz Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Korzystania ze wszystkich urządzeń stowarzyszenia. 3.Zgłaszania wniosków do wszystkich organów i władz stowarzyszenia. 4.Udziału w zebraniach, odczytach i konferencjach naukowych.
§ 11
Członek jest zobowiązany do: 1.Przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Aktywnego udziału w realizacji celów statutowych Polskiego Oddziału S.E.C. 3.Regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości ustalonej przez Walne Zgromadzenie.
§ 12
Członkostwo ustaje na skutek: 1.Dobrowolnego wystąpienia członka, zgłoszonego na piśmie Zarządowi Polskiego Oddziały S.E.C. 2.Skreślenia przez Zarząd z powodu zalegania z opłacaniem składek członkowskich za okres 1 roku pomimo dwukrotnych pisemnych upomnień. 3.Wykluczenia prawomocną uchwałą Zarządu za działalność na szkodę Polskiego Oddziału S.E.C. lub postępowanie przynoszące ujmę Stowarzyszeniu.
§ 13
Od uchwały Zarządu o wykluczeniu przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków.
Rozdział IV
Władze Polskiego Oddziału S.E.C.
§ 14
1.Władzami Polskiego Oddziału S.E.C. są: a)Walne Zgromadzenie Członków; b)Zarząd; c)Komisja Rewizyjna. 2. Kadencja wszystkich władz trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym, w zależności od uchwały Walnego Zgromadzenia w przedmiocie. 3. Członkowie władz pełnią swoje funkcje honorowo.
§ 15
1.Najwyższą władzą jest Walne Zgromadzenie Członków zwoływane przez Zarząd. 2.Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne. 3.Walne Zgromadzenia zwyczajne odbywają się raz w roku, natomiast sprawozdawczo - wyborcze - co 4 lata.
§ 16
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy: 1.Uchwalanie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 3.Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej. 4.Wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 5.Zatwierdzanie regulaminów Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 6.Uchwalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich. 7.Podejmowanie uchwał o zmianie statutu o rozwiązaniu się Polskiego Oddziału S.E.C. 8.Rozpatrywanie odwołań od uchwały Zarządu o wykluczeniu członków.
§ 17
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie - w drugim terminie bez względu na liczbę osób.
§ 18
1.W Walnym Zgromadzeniu Polskiego Oddziału S.E.C. z głosem stanowiącym udział biorą wszyscy członkowie rzeczywiści, a z głosem doradczym zaproszeni goście. 2.O terminie, miejscu i porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zarząd zawiadamia członków, co najmniej na 14 dni przed zwołaniem Zgromadzenia.
§ 19
1.Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Oddziału S.E.C może być zwoływane z inicjatywy Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek 1/3 liczby członków. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Oddziału S.E.C. zwoływane jest przez Zarząd w terminie sześciu tygodni od daty zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 20
Zarząd Polskiego Oddziału S.E.C. wybierany jest przez Zgromadzenie w liczbie 12 osób, spośród których wybiera prezesa, trzech wiceprezesów, sekretarza i skarbnika oraz 5 członków.
§ 21
Do kompetencji Zarządu należy: 1.Reprezentowanie Polskiego Oddziału S.E.C. na zewnątrz i działanie w jego imieniu. 2.Kierowanie działalnością Polskiego Oddziału S.E.C. zgodnie z postanowieniami statutu, wytycznymi i uchwałami Walnego Zgromadzenia. 3.Uchwalenie okresowych planów działalności merytorycznej, preliminarza i budżetu. 4.Zatwierdzanie bilansu. 5.Powoływanie i rozwiązywanie kół i sekcji oraz nadzorowanie ich działalności. 6.Uchwalanie regulaminu działalności kół i sekcji oraz innych regulaminów wewnętrznych. 7.Zarządzanie majątkiem i funduszami Polskiego Oddziału S.E.C. 8.Podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego Polskiego Oddziału S.E.C. 9.Rozstrzyganie sporów wynikłych pomiędzy członkami w obrębie Polskiego Oddziału S.E.C. 10.Zwoływanie walnych zgromadzeń.
§ 22
1.Uchwały Zarządu zapadają zwykle większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków w tym prezesa lub jednego z wiceprezesów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania. 2.Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
§ 23
Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków i 2 zastępców, spośród których wybiera przewodniczącego i jego zastępców.
§ 24
1.Komisja Rewizyjna jest powołana do przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Polskiego Oddziału S.E.C. ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności. 2.Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądania wyjaśnień. 3.Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 25
Szczegółowy zakres działania Komisji Rewizyjnej określa regulamin zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne.
Rozdział V
Reguły organizacyjne koła S.E.C
§ 26
1.Jednostką organizacyjną Polskiego Oddziału S.E.C. jest koło terenowe, powołane na podstawie uchwały Zarządu. 2.Do powołania Koła wymagania jest liczba co najmniej 10 członków. 3.Zakres działalności Koła określi regulamin zatwierdzony przez Zarząd.
Rozdział VI
Majątek i fundusze
§ 27
Majątek Polskiego Oddziału S.E.C. stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 28
Na fundusze składają się: 1.Wpisowe i składki członkowskie. 2.Dotacje i subwencje. 3.Wpływy z ruchomości i nieruchomości będących w użytkowaniu Polskiego Oddziału S.E.C. 4.Wpływy z imprez organizowanych przez Polski Oddział S.E.C.
§ 29
Wszelkie postanowienia władz Polskiego Oddziału zmierzające do uszczuplenia majątku nieruchomego i funduszów zgodnie z rat. 37 prawa o stowarzyszeniach wymagają zgody władzy rejestracyjnej. Dla ważności pism dotyczących praw i obowiązków majątkowych wymagane są podpisy prezesa Zarządu lub upoważnionego wiceprezesa, sekretarza i skarbnika.
Rozdział VII
Zmiana statutu i rozwiązanie się Polskiego Oddziału S.E.C.
§ 31
Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów członków przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych.
§ 32
1.Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów członków przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania. 2.Uchwała Walnego Zgromadzenia członków o przeznaczeniu majątku Polskiego Oddziału S.E.C. podlega zatwierdzeniu przez władzę rejestracyjną.
Zmieniony (28.04.2009.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz