niedziela, 22 listopada 2009

Sprawozdanie z działalności polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej /SEC/ za lata 2006-2009 /wersja skrócona/

Zarząd wybrany w końcu roku 2005 przetrwał całą kadencję w następującym składzie: prezes - Eugeniusz Kabatc, wiceprezesi - prof. Maria Szyszkowska, Wacław Sadkowski, O. Eligiusz Dymowski, sekr. gen. - Grzegorz Wiśniewski, skarbnik - Janusz Termer, członkowie - Anna Bukowska-Dwernicka, Maria Wollenberg-Kluza, Zdzisław Łączkowski, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Maciej Zarębski, prof. Krzysztof Żaboklicki. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Walentynę Mikołajczyk-Trzcińską, Jacka Natansona jako przewodniczącego, prof. Jerzego Kubina, oraz Henryka Gałę i prof. Stefana Melkowskiego jako zastępcę. Naszym honorowym prezesem został Józef Szajna, którego jednak w połowie kadencji straciliśmy, podobnie jak prof. Kubina. Przez cały ten czas sekretariatem sekretariatem kierowała P. Bożena Termer.

Główne inicjatywy i prace wymienionej kadencji zarządu zdominowały trzy wybitne postacie kultury polskiej, których znaczenie przekroczyło nasze granice narodowe, wpisując się twórczo w kulturę Europy i świata. Są to: Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Szajna i Bronisław Geremek, z których nikogo już nie ma pośród nas, a którzy tak pięknie budowali także międzynarodową wspólnotę naszego stowarzyszenia. Ich roli i pamięci poświęciliśmy wiele konferencji, również poza granicami kraju, a także kilka książek.

W działalność współtworzącą nową myśl humanistyczną we wspólnej Europie dobrze wpisała się grupa uniwersytecka Dialog i Uniwersalizm oraz osoba, która sama jest cała instytucją, P. Prof. Maria Szyszkowska, organizująca również w imieniu SEC - konferencje i sympozjony naukowo-dyskusyjne w Warszawie i daleko poza. W konferencji umożliwiało nam to udział bynajmniej nie formalny w światowych kongresach naszego stowarzyszenia w różnych krajach Europy, jak również czynna obecność w posiedzeniach Rady Wykonawczej SEC w Wenecji.

Rozległy wachlarz tematów, rozwijających narodowe i międzynarodowe zasady SEC, jak dialog, tolerancja, polityka kultury, objął zarówno drogę od Legendy Europy do Traktatu Lizbońskiego, jak i sens naszej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która zmierza do zrozumienia kultury świata na innych kontynentach jako nam bliskiej. Bardzo liczymy na rozgłos wartości tej nagrody, niestety, dotąd nie udało się przekonać do tego naszego głównego sponsora, jakim jest Ministerstwo Kultury, coraz bardziej skąpiącego nam środków. Pora wyznać, że mizeria materialna SEC pogłębia się, co wymaga osobnego omówienia, a do czego wprowadzi nas nasz kanclerz skarbu.

Podpisano:

Za Zarząd -
- Eugeniusz Kabatc, prezes.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz