niedziela, 22 listopada 2009

Eugeniusz Kabatc - życiorys



Ur. 11 stycznia 1930 r. w Wołkowysku. Żonaty. Studia ekonomiczne w Warszawie /SGH-SGPiS, 1952/. Praca w instytucjach finansowych 1948-57. Debiut literacki prasowy 1954, książkowy 1956. Redaktor dwutygodnika lit. "Współczesność" 1960-68, radca kulturalny ambasady polskiej w Rzymie 1968-72, z-ca nacz. red. miesięcznika "Literatura na świecie" 1973-92. Równoległa praca literacka: proza, eseistyka, przekłady z włoskiego, rosyjskiego, białoruskiego.

Członek ZLP 1958-83 /przewodniczenie komisji młodzieżowej i zagranicznej Z.G./, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej i jego Rady Wykonawczej w Wenecji, prezes polskiego SEC od roku 2005. Od r. 1990 w PEN-Clubie.

Odznaczenia: Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, 2000, Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej Prezydenta Republiki, 2003, Złoty Medal Gloria Artis, 2008.

Opublikował kilkadziesiąt książek, w tym zbiory opowiadań "Pijany anioł" i "Gorzka plaża", szkice literackie "Oranie morza", "Autostrada słońca", "Tajemnice ojca Pio", "Vinum sacrum et profanum" i opowieść o Iwaszkiewiczu we Włoszech "Pogoda burzy nad Palermo" oraz powieści "Romans", "Przygoda z Agnieszką", "Jedenaste przykazanie", "Patrycja, czyli o miłości i sztuce wśrodku nocy", "Małgorzata, czyli requiem dla wojowniczki", "Śmierć robotnika w hotelu Savoy", aż po "Czarnoruską kronikę trędowatych". Z przekładów: Wasyl Bykau "Trzecia rakieta", Iwan Mieleż "Ludzie na błotach", Oriana Fallaci "List do nienarodzonego dziecka", Mario Lunetta "Czerwona ręka", Fulvio Tomizza "Lepsze życie", Giuseppe Bonaviri "Opowieści sycylijskie" oraz wspólnie z żoną Krystyną : Luciana Martini "Marco na Sycylii", Leonardo Sciascia "Każdemu, co mu się należy", Carlo Collodi "Pinokio", Paolo Barbaro "Dzienniki z klasztoru w Padwie", Beppe Fenoglio "Pewna prywatna sprawa", Federic Moscia "Trzy metry ponad niebem", Corrado Augias "Sekrety Rzymu".

Napisał też i zrealizował kilka sztuk teatralnych i telewizyjnych, parę scenariuszy filmowych, więcej słuchowisk radiowych.

Znany z opowiadań przekładanych na język niemiecki, angielski, włoski, czeski, rosyjski i białoruski.

Organizator wielu imprez kulturalnych w kraju i za granicą. Wykładał na uniwersytetach włoskich: w Mediolanie, Wenecji, Padwie, Pizie, Neapolu i Bari. Działał w różnych komisjach Ministersta Kultury.

Sprawozdanie z działalności polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej /SEC/ za lata 2006-2009 /wersja skrócona/

Zarząd wybrany w końcu roku 2005 przetrwał całą kadencję w następującym składzie: prezes - Eugeniusz Kabatc, wiceprezesi - prof. Maria Szyszkowska, Wacław Sadkowski, O. Eligiusz Dymowski, sekr. gen. - Grzegorz Wiśniewski, skarbnik - Janusz Termer, członkowie - Anna Bukowska-Dwernicka, Maria Wollenberg-Kluza, Zdzisław Łączkowski, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Maciej Zarębski, prof. Krzysztof Żaboklicki. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Walentynę Mikołajczyk-Trzcińską, Jacka Natansona jako przewodniczącego, prof. Jerzego Kubina, oraz Henryka Gałę i prof. Stefana Melkowskiego jako zastępcę. Naszym honorowym prezesem został Józef Szajna, którego jednak w połowie kadencji straciliśmy, podobnie jak prof. Kubina. Przez cały ten czas sekretariatem sekretariatem kierowała P. Bożena Termer.

Główne inicjatywy i prace wymienionej kadencji zarządu zdominowały trzy wybitne postacie kultury polskiej, których znaczenie przekroczyło nasze granice narodowe, wpisując się twórczo w kulturę Europy i świata. Są to: Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Szajna i Bronisław Geremek, z których nikogo już nie ma pośród nas, a którzy tak pięknie budowali także międzynarodową wspólnotę naszego stowarzyszenia. Ich roli i pamięci poświęciliśmy wiele konferencji, również poza granicami kraju, a także kilka książek.

W działalność współtworzącą nową myśl humanistyczną we wspólnej Europie dobrze wpisała się grupa uniwersytecka Dialog i Uniwersalizm oraz osoba, która sama jest cała instytucją, P. Prof. Maria Szyszkowska, organizująca również w imieniu SEC - konferencje i sympozjony naukowo-dyskusyjne w Warszawie i daleko poza. W konferencji umożliwiało nam to udział bynajmniej nie formalny w światowych kongresach naszego stowarzyszenia w różnych krajach Europy, jak również czynna obecność w posiedzeniach Rady Wykonawczej SEC w Wenecji.

Rozległy wachlarz tematów, rozwijających narodowe i międzynarodowe zasady SEC, jak dialog, tolerancja, polityka kultury, objął zarówno drogę od Legendy Europy do Traktatu Lizbońskiego, jak i sens naszej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która zmierza do zrozumienia kultury świata na innych kontynentach jako nam bliskiej. Bardzo liczymy na rozgłos wartości tej nagrody, niestety, dotąd nie udało się przekonać do tego naszego głównego sponsora, jakim jest Ministerstwo Kultury, coraz bardziej skąpiącego nam środków. Pora wyznać, że mizeria materialna SEC pogłębia się, co wymaga osobnego omówienia, a do czego wprowadzi nas nasz kanclerz skarbu.

Podpisano:

Za Zarząd -
- Eugeniusz Kabatc, prezes.

sobota, 21 listopada 2009

Zebranie walne SEC - 2 grudnia 2009

Warszawa, dnia 9 XI 2009 r.

Szanowni Państwo,

Zarząd polskiego SEC, wykonując postanowienia statutowe naszego Stowarzyszenia, po czteroletniej kadencji trwającej od jesieni 2005 roku, zwołuje walne sprawozdawczo-wyborcze zebranie na 2 grudnia br. (2009) w Domu Literatury w Warszawie, ulica Krakowskie Przedmieście 87/89, sala nr 2, o godz. 16.00 (w drugim terminie - 16.15).

Załączamy skróconą wersję sprawozdania (pełny tekst do wglądu w sekretariacie) czteroletnich prac Zarządu i działalności Stowarzyszenia na rzecz wspólnoty kultury europejskiej i jej współczesnych humanistycznych i cywilizacyjnych wartości, do czego obliguje nas także nasza przynależność do rodziny stowarzyszeń europejskich z ośrodkiem centralnym w Wenecji. Tegoroczny kongres Światowego SEC w Innsbrucku zaproponował pewne zmiany statutowe, zmierzające do uelastycznienia członkostwa w SEC (członkowie zbiorowi), form opłat składek członkowskich i uczestnictwa w działaniach stowarzyszeniowych. Przywrócono również do życia periodyk SEC "Comprendre" i uchwalono "Dokument z Innsbrucku", w którym określa się najważniejsze zadania ideowe na najbliższą przyszłość zawarte w orzeczeniu kongresowym jako "etyka globalna, dialog kultur i perspektywa europejska". Materiały, jakie Państwo otrzymali na ten temat wprost z Wenecji, staną się też niechybnie przedmiotem naszych obrad.

Rozległe projekty działań polskiego SEC mogą być realizowane tylko częściowo niestety, a to z powodów przede wszystkim finansowych, toteż raz jeszcze przypominamy o obowiązku uiszczenia składek członkowskich, bez których sens naszych organizacyjnych zabiegów staje się wątpliwy. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym sekretariatem (P. Bożena Termer), czynnym w poniedziałki i środy w godzinach 11.00-14.00 w Domu Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89, s. nr 2.

Przesyłamy wiele serdeczności i życzymy dobrych myśli i pomysłów na nasze grudniowe spotkanie.

Podpisano:

Za Zarząd
Prezes
Eugeniusz Kabatc

Etyka globalna, dialog kultur i perspektywa europejska


W dniach 4-7 czerwca br. odbyło się w Innsbruck, stolicy austriackiego Tyrolu, kolejne Zgromadzenie Ogólne SEC połączone z Sympozjum międzynarodowym nt. "Etyka globalna, dialog kultur i perspektywa europejska", zorganizowanym z inicjatywy i staraniem prof. Helmuta Reinaltera (Uniw. Innsbruck, zasłużony historyk idei). W obradach wziąłem udział jako jedyny członek Polskiego SEC, ponieważ z rożnych względów nie mogli uczestniczyć w nich inni, nie wyłączając naszego Prezesa, którego miałem zaszczyt poniekąd zastąpić. Na zebraniu międzynarodowej Rady Wykonawczej SEC, które poprzedziło Sympozjum i Zgromadzenie, po wysłuchaniu sprawozdań przedstawicieli poszczególnych Komitetów Narodowych, przyjęciu do Stowarzyszenia nowych członków - w tym czterech z Polski - i stwierdzeniu, ze pogorszyła się znacznie jego sytuacja finansowa, wywiązała się dyskusja o planowanych zmianach w statucie SEC, mających na celu zwłaszcza umożliwienie przyjmowania do Stowarzyszenia także członków zbiorowych (instytucji i organizacji) jako ewent. sponsorów. Będzie to wymagać zatwierdzenia przez 2/3 członków, których zebrania w obecnych warunkach nie udałoby się przeprowadzić. Dlatego tez uchwalono, aby Komitety Narodowe dokonały weryfikacji swoich członków i zgłosiły do weneckiej centrali jedynie tych, których uznają za "aktywnych" (actifs), tzn. uczestniczących faktycznie w działalności i płacących składki; pozostali mieliby zostać uznani za "zapisanych" (adherents) bez prawa do udziału w głosowaniach. W ten sposób stanie się możliwe wprowadzenie zmian w statucie głosami członków aktywnych (przy ew. wykorzystaniu upoważnień), co powinno nastąpić w przyszli roku na Zebraniu Ogólnym nadzwyczajnym - prawdopodobnie w chorwackiej Puli - połączonym z upamiętnieniem 60-tej rocznicy powstania SEC. Stwierdzono ponadto, że dużym sukcesem Stowarzyszenia jest wznowienie wydawania jego czasopisma "Comprendre" (pierwszy numer nowej serii właśnie się ukazał). W Sympozjum, które wypełniło dni 5 i 6 czerwca, w obok przedstawicieli władz SEC zabrało głos kilku wybitnych uczonych - filozofów, etyków, historyków idei - z niemieckiego obszaru językowego. Miały również miejsce krótsze wystąpienia członków SEC, w tym niżej podpisanego. Materiały mają ukazać się drukiem w "Comprendre". 7-go czerwca przed południem Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia poparło jednogłośnie propozycje Rady Wykonawczej, o których wyżej, oraz zatwierdziło obecny skład władz SEC na następne dwa lata. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych ostatnio członków, a wśród nich Geremka i Szajny. Międzynarodowe spotkanie w pięknym, otoczonym górami mieście nad rzeką Inn zostało wzorowo zorganizowane dzięki zaangażowaniu prof. H. Reinaltera i jego zespołu.

Krzysztof Żaboklicki


Władze Polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej

Skład Zarządu Polskiego S.E.C.

Prezes Zarządu: Eugeniusz Kabatc

Wiceprezesi:

Wacław Sadkowski
Maria Szyszkowska
o. Eligiusz Dymowski


Sekretarz generalny: Grzegorz Wiśniewski

Skarbnik: Janusz Termer


Członkowie:

Anna Bukowska-Dwernicka
Maria Wollenberg-Kluza
Zdzisław T. Łączkowski
Janusz Odrowąż-Pieniążek
Maciej A. Zarębski
Krzysztof Żaboklicki


Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący: Jacek Natanson

Członkowie:

Henryk Gała
Jerzy Kubin
Stefan Melkowski (z-ca)

Centrala S.E. C. Societe Europeenne de Culture, I-30133 Venise, Giudecce 54 P;

Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej S.E.C.
00-079 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 87/79
BIG Bank Gdański S.A. IV O/ Warszawa ul. Karowa 20
Konto: 11601120-4848-132

Statut Polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej

Rozdział I

Nazwa, teren działalności, siedziba władz i charakter prawny.

§ 1

Stowarzyszenie nosi nazwę: Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej będący członkiem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (Societe Europeenne de Culture - w skrócie: S.E.C.) i z tego tytułu zwany w dalszej części statutu Polski Oddział S.E.C.
§ 2

Terenem działalności Polskiego Oddziału S.E.C. jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą m.st. Warszawa.

§ 3

Polski Oddział S.E.C. jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach i z tego tytułu posiada osobowość prawną.

§ 4

Polski Oddział S.E.C. może powoływać koła i sekcje.

§ 5

Polski Oddział S.E.C. używa pieczęci podłużnej o treści: Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej S.E.C. Warszawa.
§ 6

Polski Oddział S.E.C. opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków.

Rozdział II

Cele i środki działania

§ 7

Celem Polskiego Oddziału S.E.C. jest:

1.Utrzymywanie i rozwijanie stałych kontaktów z członkami oraz oddziałami wszystkich innych ośrodków S.E.C.

2.Utrzymywanie i rozwijanie łączności kulturalnej i towarzyskiej pomiędzy swoimi członkami.

3. Organizowanie wymiany doświadczeń ze specjalistami i twórcami w różnych dziedzinach kultury.

§ 8

Polski Oddział S.E.C. realizuje swoje cele przez:

1.Reprezentowanie polskiego środowiska kulturalnego na międzynarodowych zjazdach za granicą, branie udziału przez swych przedstawicieli w uroczystościach kulturalnych itp.

2.Przyjmowanie u siebie wybitnych działaczy kulturalnych przyjeżdżających w ramach wymiany kulturalnej.

3.Prowadzenie specjalistycznej biblioteki dla potrzeb swych członków, w której gromadzi także wszelkie wydawnictwa pomocnicze związane z celami stowarzyszenia.

4.Organizowanie odczytów. 5.Współpracę z innymi stowarzyszeniami o tym samym lub podobnym profilu działania w kraju i za granicą.

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki

§ 9

1.Polski Oddział S.E.C. składa się z członków rzeczywistych. Członkiem rzeczywistym może być każdy pełnoletni polski artysta, uczony, twórca i działacz kultury. 2.Członka rzeczywistego przyjmuje Komitet Wykonawczy (Conseil Executif) S.E.C. z siedzibą w Wenecji, na wniosek Zarządu Polskiego Oddziału S.E.C. 3.Podstawą do zgłoszenia wniosku jest pisemna deklaracja osoby ubiegającej się o przyjęcie do Polskiego Oddziału S.E.C.

§ 10

Członek ma prawo do: 1.Czynnego i biernego wyboru do władz Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Korzystania ze wszystkich urządzeń stowarzyszenia. 3.Zgłaszania wniosków do wszystkich organów i władz stowarzyszenia. 4.Udziału w zebraniach, odczytach i konferencjach naukowych.

§ 11

Członek jest zobowiązany do: 1.Przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Aktywnego udziału w realizacji celów statutowych Polskiego Oddziału S.E.C. 3.Regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości ustalonej przez Walne Zgromadzenie.

§ 12

Członkostwo ustaje na skutek: 1.Dobrowolnego wystąpienia członka, zgłoszonego na piśmie Zarządowi Polskiego Oddziały S.E.C. 2.Skreślenia przez Zarząd z powodu zalegania z opłacaniem składek członkowskich za okres 1 roku pomimo dwukrotnych pisemnych upomnień. 3.Wykluczenia prawomocną uchwałą Zarządu za działalność na szkodę Polskiego Oddziału S.E.C. lub postępowanie przynoszące ujmę Stowarzyszeniu.

§ 13

Od uchwały Zarządu o wykluczeniu przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków.

Rozdział IV

Władze Polskiego Oddziału S.E.C.

§ 14

1.Władzami Polskiego Oddziału S.E.C. są: a)Walne Zgromadzenie Członków; b)Zarząd; c)Komisja Rewizyjna. 2. Kadencja wszystkich władz trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym, w zależności od uchwały Walnego Zgromadzenia w przedmiocie. 3. Członkowie władz pełnią swoje funkcje honorowo.

§ 15

1.Najwyższą władzą jest Walne Zgromadzenie Członków zwoływane przez Zarząd. 2.Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne. 3.Walne Zgromadzenia zwyczajne odbywają się raz w roku, natomiast sprawozdawczo - wyborcze - co 4 lata.

§ 16

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy: 1.Uchwalanie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Polskiego Oddziału S.E.C. 2.Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 3.Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej. 4.Wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 5.Zatwierdzanie regulaminów Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 6.Uchwalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich. 7.Podejmowanie uchwał o zmianie statutu o rozwiązaniu się Polskiego Oddziału S.E.C. 8.Rozpatrywanie odwołań od uchwały Zarządu o wykluczeniu członków.

§ 17

Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie - w drugim terminie bez względu na liczbę osób.

§ 18

1.W Walnym Zgromadzeniu Polskiego Oddziału S.E.C. z głosem stanowiącym udział biorą wszyscy członkowie rzeczywiści, a z głosem doradczym zaproszeni goście. 2.O terminie, miejscu i porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zarząd zawiadamia członków, co najmniej na 14 dni przed zwołaniem Zgromadzenia.

§ 19

1.Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Oddziału S.E.C może być zwoływane z inicjatywy Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek 1/3 liczby członków. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Oddziału S.E.C. zwoływane jest przez Zarząd w terminie sześciu tygodni od daty zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.

§ 20

Zarząd Polskiego Oddziału S.E.C. wybierany jest przez Zgromadzenie w liczbie 12 osób, spośród których wybiera prezesa, trzech wiceprezesów, sekretarza i skarbnika oraz 5 członków.

§ 21

Do kompetencji Zarządu należy: 1.Reprezentowanie Polskiego Oddziału S.E.C. na zewnątrz i działanie w jego imieniu. 2.Kierowanie działalnością Polskiego Oddziału S.E.C. zgodnie z postanowieniami statutu, wytycznymi i uchwałami Walnego Zgromadzenia. 3.Uchwalenie okresowych planów działalności merytorycznej, preliminarza i budżetu. 4.Zatwierdzanie bilansu. 5.Powoływanie i rozwiązywanie kół i sekcji oraz nadzorowanie ich działalności. 6.Uchwalanie regulaminu działalności kół i sekcji oraz innych regulaminów wewnętrznych. 7.Zarządzanie majątkiem i funduszami Polskiego Oddziału S.E.C. 8.Podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego Polskiego Oddziału S.E.C. 9.Rozstrzyganie sporów wynikłych pomiędzy członkami w obrębie Polskiego Oddziału S.E.C. 10.Zwoływanie walnych zgromadzeń.

§ 22

1.Uchwały Zarządu zapadają zwykle większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków w tym prezesa lub jednego z wiceprezesów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania. 2.Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

§ 23

Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków i 2 zastępców, spośród których wybiera przewodniczącego i jego zastępców.

§ 24

1.Komisja Rewizyjna jest powołana do przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Polskiego Oddziału S.E.C. ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności. 2.Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądania wyjaśnień. 3.Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

§ 25

Szczegółowy zakres działania Komisji Rewizyjnej określa regulamin zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne.

Rozdział V

Reguły organizacyjne koła S.E.C

§ 26

1.Jednostką organizacyjną Polskiego Oddziału S.E.C. jest koło terenowe, powołane na podstawie uchwały Zarządu. 2.Do powołania Koła wymagania jest liczba co najmniej 10 członków. 3.Zakres działalności Koła określi regulamin zatwierdzony przez Zarząd.

Rozdział VI

Majątek i fundusze

§ 27

Majątek Polskiego Oddziału S.E.C. stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

§ 28

Na fundusze składają się: 1.Wpisowe i składki członkowskie. 2.Dotacje i subwencje. 3.Wpływy z ruchomości i nieruchomości będących w użytkowaniu Polskiego Oddziału S.E.C. 4.Wpływy z imprez organizowanych przez Polski Oddział S.E.C.

§ 29

Wszelkie postanowienia władz Polskiego Oddziału zmierzające do uszczuplenia majątku nieruchomego i funduszów zgodnie z rat. 37 prawa o stowarzyszeniach wymagają zgody władzy rejestracyjnej. Dla ważności pism dotyczących praw i obowiązków majątkowych wymagane są podpisy prezesa Zarządu lub upoważnionego wiceprezesa, sekretarza i skarbnika.

Rozdział VII

Zmiana statutu i rozwiązanie się Polskiego Oddziału S.E.C.

§ 31

Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów członków przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych.

§ 32

1.Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów członków przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania. 2.Uchwała Walnego Zgromadzenia członków o przeznaczeniu majątku Polskiego Oddziału S.E.C. podlega zatwierdzeniu przez władzę rejestracyjną.

Zmieniony (28.04.2009.)